FMTaktik.Net

FM diliyle konuşuyoruz

FM Taktik Stilleri: Direkt Oyun, Pas Oyunu ve Total Futbol

Football Manager serilerinde çok sorulan ve merak edilen futbol oyun taktikleri hakkında önce kendimi sonra sizi aydınlatmaya çalışacağım. Futbol taktiklerinde iki adet oyun stili vardır. Bir menajer ya Pas Oyunu taktiği ya da Direkt Oyun taktiklerinden birini kullanmak zorundadır. Günümüzde bu iki taktiğin haricinde bir taktik keşfedilmemiştir. Bu iki taktik en temel ayrımdır. Ayrıca iki stil daha vardır. Uzun Pas taktik anlayışı ve “karışık” yani Total Futbol taktik anlayışıdır. Son iki taktik pas oyunu ve direkt oyun taktiklerinin üzerine bina edilir.

Yeni bir takım aldığınızda taktik oluşturma rehberine göre dizilimi yapın. Şimdi belirlediğiniz dizilimi hangi oyun stiline göre oynatmamız gerektiğini belirleyeceğiz. FMTaktik.Net bu makaleyi gururla sunar. Hadi başlayalım!

Direkt Oyun Stili – Kontra Taktik ile Rakibi Avlayın

Uzun pas mesafeleri ve geniş alanda (kanatlarda) oynanan oyundur. Bu felsefenin defansif mantalitesine kontra denir. Bu taktiğin felsefesi; rakibe güçsüz görünmek, korkmuş gibi davranmak, onları rehavete sürüklemek ve ardından rakibi avlamaktır. Günümüzde en iyi örnekleri başta Diego Simeone olmakla beraber Unai Emery, Jürgen Klopp ve José Mourinho’dur. Pas Mesafeleri geniş olacağı için oyuncuların sahaya geniş dizilmeleri daha mantıklı olacaktır. Dünyada en popüler Direkt Oyun Stili dizilimlerine buradan bakabilirsiniz.

Direkt oyun (kanat hücumu) yapacak takım için önemli ipuçları;

  • Geniş alan orta saha ve ya geniş alan ofansif orta saha kullanması gerekir. Bu geniş alanlar kanadının ayağını kullanıyor olması şarttır. Kısacası Geniş Alan hücum mevkilerindeki oyuncularınız “Kanat” rolünü tam anlamıyla yerine getirecek nitelikte oyuncular bulundurun.
  • Kanat oyuncularının lig ortalamasına göre hızlı olması şarttır.
  • Defans bloğundaki oyuncuların en az bir iki tanesinde “Uzun Paslar Dener” tercihi olursa taktik daha iyi işler.
  • Bu taktik defans ve orta sahada bulunan oyuncularınızın topu ileri taşıma özellikleri (pas, teknik gibi) kötü ise kullanılabilir.

Direkt Oyun Stilinde Kullanılmaması Gereken Roller

Geniş Alan Orta Saha Rolleri genis-alan-orta-saha-rolleriGeniş Alan Ofansif Orta Saha Rolleri genis-alan-ofansif-orta-saha-rolleriBek ve Kanat Bek Rolleri bek-rolleri
Kanat Oyun KurucuOfansif Oyun Kurucuİki Yönlü Bek
İç Forvet
Raumdeuter

Üstteki tabloda bulunan roller, oyunu dar alanda oynayan ve direkt oyun stiline aykırı rollerdir. Kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Pas Oyunu Stili – Tiki Taka Felsefesi ile Oyuna Hükmedin

Kısa pas mesafeleri olan ve dar alanda oynanan taktik stilidir. Günümüzde en iyi örneği Pep Guardiola’dır. Pas mesafeleri daha kısa olacağı için dar alan dizilimleri (sahanın ortasına yakın) tercih edilmelidir. Dünyada geçerli olan oturmuş pas oyunu dizilimlerini bu linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=yMkJht0GxOs

“Direkt Oyun”‘a göre daha total bir taktik felsefesidir. Çünkü dar alan dizilimlerde “Direkt Futbol Stili” oyunu uygulanamaz. Pas oyunu felsefesi ise FM’de hem geniş alan hemde dar alan dizilimlerinde kullanılabilir. Geniş alan oyuncusu bulundurulan taktik dizilimlerde, mutlaka oyunu dar alana getiren roller kullanmalısınız. Bu taktikte, pas oranı %78‘in altına düşmemelidir.

Pas Oyunu Taktik Anlayışında Kullanılmaması Gereken Roller

Geniş Alan Orta Saha Rolleri genis-alan-orta-saha-rolleriGeniş Alan Ofansif Orta Saha Rolleri genis-alan-ofansif-orta-saha-rolleri
KanatHedef Kanat Oyuncusu
Kanat

Üstteki tabloda bulunan roller, oyunu geniş alanda oynayan ve pas oyunu taktiğine aykırı rollerdir. Kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Direkt Oyun ve Pas Oyunu Stillerinin FM Takım Talimatları

Buraya kadar taktik stilleri ve rollerini anlayıp, anlatmaya çalıştım. Şimdi bu stilleri takım talimatları ekranı aracılığıyla Football Manager’e aktaracağız. Alttaki tabloda takım talimatlarını, pas oyunu ve direkt oyun stiline göre karşılaştırmalı olarak kıyasladık. FM futbol oyunu değil, futbol simülasyonudur.

Takım TalimatlarıDirekt Futbol StiliPas Oyunu Stili
fm-taktik-oyun-anlayisiHücum, destek ve savunma görevlerinin sayısına göre belirlenir. 1-2 hücum görevi olan dizilimlerde savunma, 2-3 hücum görevi olan dizilimde kontra, 4 ve daha fazla hücum görevi olan dizilimlerde standart, kontrollü veya hücum anlayışları seçilebilir.
fm-takim-sekli-akicilik-football-managerAkıcı felsefeleri pek tavsiye etmiyorum. Akıcılığı en fazla "dengeli"'ye kadar açın. Çünkü defans oyuncuları mevkilerini çok terk etmeden rakipten korkmuş havası ile oynayacaklar. Hücumcular ise defansa ultra yardım sağlamayacak ve erketede bekleyeceklerdir. Bu sayede rakibi daha iyi avlayabileceğiz.Akıcı felsefeler daha uygundur. Pas oyununda daha çok pas alternatifi için topluca hücum ve topluca defans yapılmalıdır. Bu sayede topun olduğu yerde rakibe göre daha kalabalık olacağız.
fm-tempo-football-manager-sakin-oyna"Normal", "Daha Yüksek", "Çok Yüksek". Direkt oyun stilinde top hakimiyeti aranmaz. Hızlı ataklar ile rakip yerleşmeden gol aranır."Normal", "Düşük", "Çok Düşük". Pas oyunu stilinde top hakimiyetini sağlamlaştırmak için daha düşük tempolar tercih edilmelidir. Sakin olan takım daha isabetli pas oranına sahip olur.
Sakin Oyna taktik dışı bir komuttur. Maç içerisindeki durumlara etki etmek amacıyla kullanılır. Daha fazla bilgi için →
fm-zaman-gecirme-football-managerZaman Geçirme taktik dışı bir komuttur. Maç içerisindeki durumlara etki etmek amacıyla kullanılır. Daha fazla bilgi için →
fm-genislik-football-manager-takim-talimatlari"Dengeli", "Daha Geniş Alan" ya da "Geniş Alan". Direkt futbol stilinde geniş alan dizilimleri tercih edildiği için, bu tercihi daha geniş oyna komutu ile desteklemeliyiz. Genişlik ayarı verirken sonraki rakibin analizine uygun talimat verilmelidir. Gerekirse geride dar ileride geniş oynanmalıdır."Dengeli", "Daha Dar Alan" ya da "Dar Alan". Sahanın ortasına yakın dizilişler kullanıldığı için bu dizilimleri "dar oynayın" talimatı ile desteklemeliyiz. Yine rakibin analizine göre aşağı yukarı değiştirilebilir.
fm-savunma-cizgisi-football-manager-takim-talimatlari"Normal", "Geriye Yaslan", "Gömülü". Rakibi kandırmak, korkak gözükmek, üzerimize çekmek, üzerimize gelmesi için defansını çıkarması gibi avlama taktiklerimiz için defans hattını biraz geriye yaslamak iyi bir hamle olacaktır."Normal", "Biraz Daha İleride" ve ya "Daha İleride". Rakibin sahasına yüklenmek, oyuna hükmetmek ve pas organizasyonunu güçlendirmek için gerekli bir komuttur. Rakibe göre savunma çizgisi için buraya, savunma çizgisi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
pres-fm-football-manager-rakip-kaleci-topu-cikartirken-defansa-baski-daha-siki-markaj-yapPres, direkt futbol stilinde az olmalıdır. Rakibi kendi sahamıza yerleştirmeli ve onlardan korktuğumuzu hissettirmeliyiz. Daha az pres ile rakip, üzerimize daha rahat gelecek ve defansını öne rahatça çıkarmaktan çekinmeyecektir. Rakibin öne çıkması direkt futbol stilinin tam istediği alanı yaratacaktır. Kaptığımız toplarla hızlı bir şekilde defansı önde olan rakibi avlayacağız.Pas oyunu stilinde daha fazla olmalıdır. Amaç, topa hükmetmek olduğu için pres ayarını açıp rakipten bir an önce topu almalıyız.
Rakip kaleci top çıkartırken defansa baskı komutu kapalı olmalıdır. Direkt oyun stilinde top hakimiyeti aranmaz. Rakip defansa baskı uygulamadan rahatça ilerini çıkmalarını beklemeliyiz.Açık olmalıdır. Pas Oyunu stilinde rakip defansa baskı yapmak top hakimiyetinizi artıracaktır.
Daha sıkı markaj yap kapalı olması gerekir. Bu komut, top rakipteyken özellikle ilerideki oyuncularınız fazla markaj yapmayacaklar. Dolayısıyla savunmada kaptığınız toplarda, ilerideki oyuncularımızın boş alanda topla buluşma ihtimalleri artacaktır.Pas oyun stilinde açık olması gerekir. Top hakimiyetinde bize avantaj sağlayacaktır.
fm-top-kapma-topa-dal-ayakta-savunDirekt futbol stilinde "ayakta savun" olmalıdır. Bu komutla oyuncularınız rakibinizden daha uzak duracaklardır. Bu sayede rakibin daha fazla üstünüze gelmesini sağlayacak ve geride boş alan bırakmaları muhtemel olacaktır. Top ayağınıza geçtiği anda ilerideki oyuncularınız ayakta savun modunda oldukları için rakibinden uzakta olacaklar ve daha fazla boş alan yakalama fırsatı doğacaktır.Pas oyunu stilinde ise "topa dal" komutu olmalıdır. Çünkü top hakimiyeti için biran evvel topu kapmalıyız.
topu-kanatlara-uzaklastir-sag-sol-kanadi-kullan-defanstan-kisa-pasla-cik-ceza-sahasina-uzun-oyna-gobekten-oyna-kosu-yoluna-pas-yapSağ ve sol kanadı Kullan komutu defanstan çıkarken oyunu geniş alanda yönetmemizi sağlayacak komuttur. Olmazsa olmaz.Pas oyunu stili için şart değildir. Geniş alan orta saha oyuncularınız asist uzmanları ise kullanılabilir. Orta saha oyuncularınızın teknik ve pas özellikleri geniş alandaki oyunculara göre bariz kötüyse kullanılabilir.
Topu kanatlara uzaklaştır komutu defansın ortasındaki ve orta saha oyuncularımızın teknik kapasiteleri bariz kötüyse kullanılması şarttır. Zaten direkt futbol stilinde beklerin bıraktığı boşlukları kapatmak için orta saha oyuncularının pas ve teknik özelliklerinden ziyade defansif ve fiziksel özellikli oyunculardan kurulu olması gerekir.Pas oyunu stilinde kesinlikle kullanılmaması gerekir. Pas oyunun mantığı topu yere koyup kısa paslarla hücuma çıkmaktır.
Defanstan kısa pas ile çık komutu direkt futbol stiline aykırıdır. Bu felsefede pas mesafeleri daha uzun olmalıdır.Pas oyunu stilinde olmazsa olmaz komuttur. Bu komut sayesinde topu yere koyup, hücuma takım halinde çıkmak amaçlanır.
Ceza sahasına uzun oyna her iki stil içinde şart değildir. Genellikle maç içi durumlara etki etmek için kullanılır. Daha fazla bilgi →
Göbekten oyna komutu direkt futbol stiline tamamen aykırı bir komuttur. Sakın seçmeyin.Dar alanda oynanan pas stili için önemli bir komuttur. Açık olmalıdır.
Koşu yoluna pas yap komutu direkt oyun stilinde uygundur. Amaç, kanat oyunu ile hücuma hızlı çıkıp rakibi hazırlıksız yakalamaktır. Bu nedenle topu, kanattaki hızlı oyuncuların önlerine doğru atarsanız hem hızıyla adam geçer hemde hızlı oyuncuların "ilk kontrol" handikaplarından kurtulmuş olursunuz. Koşu yoluna pas yap komutunu açmazsanız; pas yüzdeniz artacaktır ancak direkt oyunun seri kaleye gitme kuralını aksatmış olursunuz. Dolayısıyla taktiğiniz sekteye uğrayabilir.Bu komut pas oyunu stilinde kapalı olmalıdır. Bu sayede paslaşma oranımız artacaktır. Bu komut açıkken, pozisyona girme ihtimaliniz artar. Takımınızın performansı belirleyici olacaktır. Baktınız bu komut açıkken pas oranı %80'in altına düşmüyor, gayet güzel hem oyuna hakim olup, hemde daha çok pozisyona girebileceksiniz demektir.
pas-seriligi-kisa-pas-karisik-daha-fazla-dikine-pas-yap-sadece-hucuma-odaklan-topa-sahip-ol Pas Seriliği: Daha fazla dikine pas yap direkt futbol stilinde düşük tempo, yana, sağa, sola, kısa pas, al-ver yahut ver-kaç gibi pas oyunu stilinde kullanılan felsefeler kullanılmaz. Kısacası Barcelona gibi pas değil, Real Madrid gibi direkt, daha uzun pas mesafeleri ve sahayı olabildiğince geniş kullanmak gerekir. Bu yüzden birbirine uzak dizilişler makbuldür.Pas stili oyunu maça hükmeden, topu yerde tutma ve kısa paslaşmaya dayalı bir oyundur.
yaraticilik-ozgurlugu-daha-yaratici-oyna-daha-disiplinli-oynaYaratıcılık özgürlüğü komutu açık olabilir. Bu komut oyuncularınızı daha az pas ve daha bireysel oyuna yönlendirecektir.Kapalı olması oyun hakimiyeti bakımından etkili olabilir.
hucum-ucuncu-bolge-cizgiye-inmeden-orta-yap-bekleri-ileri-cikart-kaleyi-gordugunde-vur-rakip-ceza-alanina-paslasarak-girÇizgiye inmeden orta yap komutu hızlı hücumlarda rakibi gafil avlamak için kullanılabilir.Pas oyunu stiline aykırı bir komuttur.
Bekleri ileri çıkart komutu oyunu geniş alanda oynadığımız için geniş alanda rakipten kalabalık olmamızı sağlayacak komuttur. Beklerin kanatlarda destek vermesiyle hücumlar daha zengin olacaktır. Götürülerini de hesaba katın. Örn: Rakip kanatlarda hızlı oyuncular kullanıyor ve orta ile gol buluyorsa o maça özel kapatılabilir.Dar alan oyununda beklerin kanatlardan hücuma destek vermesi şart değildir.
Kaleyi gördüğünde vur komutu oyun stillerine artı ve ya eksi bir katkısı yoktur. Dizilim ve oyuncu durumuna göre seçilir ve ya seçilmeyebilir.
Rakip ceza alanına paslaşarak gir komutu direkt futbol stili için olmazsa olmaz komut değildir. Maç içi istatistiklerine göre ayarlayabilirsiniz.Pas oyunu stilinde kullanmanızı öneriyorum. Çünkü oyuncuların pas özellikleri iyidir. Uzaktan şut çekeceğine son pas ile daha kesin pozisyonlar yakalanabilir.
Orta yapma şekli tamamen oyuncularınız ile alakalı bir durumdur. Detaylı bilgi →
fm-dribbling-rakip-savunmanin-ustune-git-daha-az-top-surRakip Savunmanın Üstüne Git olmazsa olmaz bir komuttur. Hızlı ve teknik olan açık alan oyuncularınız rakibi ekarte edip doğru orta biçimiyle bol bol asist yapacaktır. Tabiki kenardaki oyuncularınıza doğru roller ve bu rollere bağlı doğru oyun içi tercihleri kazandırmalısınız. Direkt futbol stilinde pas ikinci tercihtir ve uzun mesafe olanı makbuldür.Pas oyunu stilinde şart değildir. Ancak pozisyona girememe gibi sorunlar çıkabilir. Maç içindeki durumlara göre verebilirsiniz.
mevkiden-bagimsiz-hareket-etme-mevkini-terk-etme-mevkinden-bagimsiz-oynaMevkinden bağımsız oyna komutu direkt oyunu stiline aykırıdır. Oyuncular rakip takımın oyununu kabul eder, mevkilerinde sabit kalırlar. Çünkü direkt futbol stilinde bizim sahamıza yerleşmiş rakibe hücum etmeliyiz.Pas oyunu stilinde oyuncularınız mevkilerinden bağımsız oynamalıdır. Bu sayede topun olduğu yerde daha çok futbolcumuz olacak ve pas isabet yüzdesi ve alternatifi artacaktır.
direkt-oyun-stili-takim-taktik-talimatlari

Direkt oyun stili örnek takım talimatları

pas-oyun-stili-takim-taktik-talimatlari

Pas oyunu stili örnek takım talimatları

Karışık Oyun Stili – Total Futbol Taktik Anlayışı

Total futbol yukarıda anlattığımız pas oyunu ve direkt futbol stilini aynı anda kullanmaktır. Yani özel oyunculardan kurulu Dünya klasmanındaki takımlar, total futbol oynarlar. Başlıcaları; Chelsea, Man City, ManU, Real Madrid ve Barcelona’dır.

Total futbol oynayan takımlar hem dar alan, hem de geniş alan hücumları yapabilen takımlardır. Ara pas ile gol atan, orta ile gol atan, duran toplar ile gol atan takımlardır.

Total futbolu oynamak için oyuncularınız iki yönlü olmak durumundadır. İki yönlü oyuncular pahalıdır. Doğru oyuncuları takımınıza entegre ettikten sonra yukarıdaki iki stilin talimatlarını harmanlayın ve takımınıza total futbol oynatmaya başlayın.

Direkt Oyun Stilinde bek ve kanat bek mevkileri olmazsa olmazdır. Pas oyunu stilinde ise değildir. Ancak pas oyunu stilinde bek ve kanat bek mevkilerinin kalitesi, sizi total futbola bir adım daha yaklaştıracaktır.

İPUÇLARI

  1. Yukarıdaki talimatları birebir uygulasanız bile başarı gelmeyecektir. Takımınıza denk veya favori olan rakibi analiz ettiğiniz sürece başarı gelir. Bu analizler doğrultusunda taktiğinize o maça özel ufak dokunuşlar yapmaktan çekinmeyin.
  2. Öncelikle takımınıza pas oyunu ya da direkt oyun stilini empoze edin. Takıma, oyuncuları, mevki ve rolleri tam anlamıyla empoze edince, taktiğinizi total taktiğe çıkarmayı deneyin.
  3. “bariz köyüyse”, “çok kötüyse” oranı nedir? Bir oyuncunun istenen özelliklerde bariz kötü olduğunu saptamak için, aranan özellikleri 1-20 puan sıralamasında 10’un altında olması gerekir. Ancak bazı oyuncularda aranan özelliklerinden biri 7 diğeri 14 olabilir. Bu durumda aranan özelliklerin lig ortalamasına bakılıp karar verilebilir.

Bu makalede tüm futbol terimlerini Football Manager diliyle konuştum. Umarım yazıyı beğenirsiniz.

1 Comment

  1. Tek kelimeyle mükemmel bu oyun sizin sayenizde güzelleştirme hocamm teşekkürlerr :))

© 2017 FMTaktik.Net

Theme by Anders NorenUp ↑

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: